četrtek, 14. oktober 2010

POTOVALNI NAČRT

Vedno, ko se odpravljam na pot me je strah kako bom načrtovala potovanje, da ne bom česa pozabila, da bom od potovanja največ odnesla. Zato je tukaj nekaj vprašanj, opornih točk, ki pomagajo načrtovati pot.

1. Kam grem? 

Najprej me zanima, katere bolezni se pojavljajo na tem področju?
Kakšne so klimatske razmere?
Kakšen je splošni higienski standard v deželi, dostopnost zdravstvene oskrbe, urejenost prometa?
Je dežela politično stabilna?

2. Kaj bom počel/a? 

Bivanje v podeželskih, neurejenih predelih poveča tveganje za okužbe s hrano, vodo, pa tudi za nekatere bolezni, ki jih prenašajo insekti. Bivanje v prvovrstnih hotelih nas ogroža manj kot bivanje v kočah z domačini ali celo spanje na prostem. Plavanje v površinskih vodah, treking, ali potapljanja prinašajo specifična tveganja.

3. Kako dolgo bom potoval/a? 

Daljše potovanje je pogosto združeno s kulturnim šokom, pa tudi izpostavljanje škodljivim agensom je daljše. Pri daljšem potovanju se tudi zmanjša upoštevanje splošnih dietno-higienskih priporočil.


4. Kaj moram vzeti s seboj? 

Na to vplivata zlasti potovalni načrt (trajanje potovanja, klimatske razmere, pojavljanje bolezni v deželi) in potnikovo zdravstveno stanje:

- v primeru potovanja na malarična področja je potrebno poskrbeti za ustrezno zaščito z zdravili in zaščitna sredstva pred mrčesom (repelenti z vsaj 30% DEET, mreže za komarje, permetrin,…),

- potovalna lekarna: zdravila morajo biti označena in v originalni embalaži, da ni težav na meji. O zdravilih, ki jih uvrstimo v potovalno lekarno, se posvetujemo z zdravnikom v ambulanti za potnike,

- v primeru kroničnih bolezni (dihal, obtočil, sladkorne bolezni, ledvične bolezni,…) ali nosečnosti je potrebno imeti s seboj potrebna zdravila in se razen v ambulanti za potnike oglasiti tudi pri splošnem zdravniku ali specialistu. V primeru prenašanja uspaval, narkotikov, ipd. naj ima potnik spremno zdravnikovo pismo, po možnosti v angleškem jeziku. Prav tako naj ima zdravnikovo spremno pismo diabetik, ki si vbrizgava insulin in s seboj nosi tudi ampule in set za iniciranje.

5. Seznam potrebnih dokumentov, zdravil, potrdil, številk: 

- dokumenti: 
  • potni list, 
  • viza,
  • dodatne fotografije,
  • potrdila o zdravstvenem stanju,
  • zdravstveno zavarovanje za tujino,
  • spremno zdravnikovo pismo v primeru kroničnih bolezni, alergij po potrebi, 
  • mednarodno potrdilo o cepljenju v primeru potovanja v države z endemičnim pojavljanjem rumene mrzlice, ponekod zahtevajo potrdilo o testiranju HIV1/HIV2, 
  • mednarodno vozniško dovoljenje, 
  • letalska karta
- kopije prve strani dokumentov; v primeru izgube ali kraje le-teh je lažja identifikacija lastnika,

- zdravila potovalne lekarne, set za prvo pomoč, 

- številke in naslovi, ki jih je pametno poznati: 
  • naslov in telefonska številka zdravstvene ustanove, v državi, kamor potujemo, 
  • telefonska številka izbranega zdravnika doma, 
  • naslov in telefonska številka domače ambasade v tuji državi,
- drugo (podatke dobimo na potovalni agenciji).

Ni komentarjev:

Objavite komentar